معرفی دانشگاه آزاد ارومیه جمعه بیستم آذر ۱۳۸۸ 14:44
دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه در یک نگاه
به گزارش گروه دانشگاه در سال 1362 همزمان با شکل گیری دانشگاه آزاد اسلامی در تهران و تبریز ، دستور تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه نیز صادر و برای تبرک مبلغ 100000 ریال( ده هزار تومان ) از طرف حضرت امام خمینی (ره) نیز در اختیار دانشگاه گذاشته شد اما به علت وقوع جنگ در منطقه و اثرات ناشی از آن و علیرغم تلاش های فراوان، این امر مدتی به تعویق افتاد .
بعدها به دنبال تشریف فرمایی حضرت آیت ا... خامنه ای در زمان مسئولیت ریاست جمهوری به ارومیه و در پی درخواست مردم ارومیه، معظم له مقرر فرمود که هرچه زودتر مقدمات تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی و پذیرش دانشجو در این شهر فراهم شود و در این راستا از طرف سازمان مرکزی حکم رسمی راه اندازی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه به مدیریت دکتر رسول خدابخش صادر شد.
بدین ترتیب با تلاش شبانه روزی و مستمر کارکنان محدود این دانشگاه و مساعدتهای اولیه استاندار وقت مرحوم مهندس عطایی و حمایت همه جانبه حاج آقا حسنی امام جمعه ارومیه مقدمات پذیرش دانشجو برای نیمسال دوم سالتحصیلی 68 ـ 67 صورت گرفت و در همان سال تحصیلی اولین کنکور دانشگاه آزاد اسلامی برگزار و برای دو رشته فیزیک کاربردی و اقتصاد بازرگانی در مقطع کارشناسی و رشته دامپزشکی در مقطع دکتری حرفه ای 116 نفر دانشجو پذیرش شدند .
پس از آن دانشگاه آزاد اسلامی اورمیه با خرید و احداث بناهای جدید و با تاسیس رشته های متعدد علمی و بکارگیری اعضای هیات علمی جدید به سرعت به رشد فیزیکی و کیفی مطلوبی دست یافت .
در حال حاضر دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه با درجه کمی و کیفی «« بسیار بزرگ »» یکی از مهمترین مراکز علمی در بین دانشگاههای آزاد اسلامی شمال غرب کشور است.
این دانشگاه با 7000 دانشجو حدود 50 رشته تحصیلی 160 نفر عضو هیات علمی و 45 نفر بورسیه دارای سه بخش مستقل دامپزشکـی فنی و مهندسی و علوم انسانی است .علاوه برآن گروههای فیزیک ، زیست شناسی سلولی و مولکولی، ریاضی و زمین شناسی با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی، هسته اولیه دانشکده علوم را پایه ریزی کرده اند . همچنین رشته های پرستاری و مامایی نیز بخش پیراپزشکی این دانشگاه را تشکیل می دهد .
به لحاظ فضای فیزیکی ، واحد ارومیه در سه مجتمع ( پردیس ) قرار گرفته است . پردیس اصلی دانشگاه که شامل بخش های دامپزشکی و پیراپزشکی ، علوم پایه و سازمان اداری دانشگاه می باشد در پردیس مرکزی ( مرکز آموزش عالی شماره 1 ) واقع در خیابان شهید دکتر بهشتی ارومیه قراردارد .
مجتمع شماره 2 دانشگاه در شهرک بهداری ارومیه استقرار یافته که شامل سایت شماره 1 ( مرکز آموزشی ـ فرهنگی سما واحد ارومیه ) و سایت شماره 2 ( بخش علوم انسانی و بخش فنی و مهندسـی ) است.
مجتمع شماره 3 در زمینی به مساحت 18 هکتار در ابتدای جاده ارومیه ـ سلماس واقع شده که فاز اول این مجتمع آموزش عالی شامل مجموعه ورزشی ، دانشکده های مختلف ، خوابگاه دانشجویی مسجد ، سلف سرویس و ... است و هم اکنون ساختمانهای مربوط به سالن ورزشی چند منظوره و تاسیسات جانبی آن با زیربنای 3626 مترمربع با تجهیزات پیشرفته برای تمامی رشته های ورزشی داخل سالن به اتمام رسیده و در حال بهره برداری است و خوابگاه دانشجویی پسران با مساحت 6300 مترمربع و ظرفیت 500 نفر به پایان رسیده و آماده بهره برداری است.
همچنین ساختمان انبار مرکزی با زیربنای 615 مترمربع و کاربری انباری که ساخت آن در سال 1385 شروع و در سال 1387 به اتمام رسیده است در همین مجتمع ساختمان دانشکده دامپزشکی و پیراپزشکی با زیربنای 9300 متر مربع برای رشته های دامپزشکی و پیراپزشکی با بخش های اداری ، آموزشی آزمایشگاهی ، سایت کامپیوتری و کتابخانه می باشد که عملیات اجرایی این پروژه از سال 1385 شروع و در ابتدای دی ماه سال 1387 به اتمام خواهد رسید .
علاوه بر این ساختمان ، مسجد دانشگاه نیز با زیربنای 1536 مترمربع شامل محراب ، شبستانهای برادران و خواهران ، قرائت خانه ، اتاق مدیریت وکامپیوتر در سال 1386 شروع و دراسفند ماه 1387 به بهره برداری خواهد رسید و سلف سیروس دانشجویی نیز با زیربنای 3366 مترمربع و ظرفیت 10000 نفر در سال 1386 شروع و در بهار سال 1388 تجهیز و به بهره برداری خواهد رسید .
دانشکده فنی و مهندسی با زیربنای 14558 مترمربع برای رشته های فنی و مهندسی طراحی شده و شامل بخش های اداری ، آموزشی ، آزمایشگاهی ، کارگاهی ، کتابخانه و سالن اجتماعات می باشد که عملیات اجرایی این پروژه عظیم در اسفند ماه سال 1386 شروع و در سال 1389 به پایان خواهد رسید .
دانشکده علوم پایه نیز با زیربنای 14558 مترمربع برای رشته های علوم پایه طراحی و شامل بخشهای مشابه دانشکده فنی بوده و عملیات اجرایی آن در فروردین ماه 1387 شروع و در سال 1390 به پایان خواهد رسید .
فاز دوم این مجتمع نیز که شامل جدول کشی و محوطه سازی ، اجرای سردرب دانشگاه ، دانشکده علوم انسانی ، کتابخانه مرکزی ، دانشکده کشاورزی ، ساختمان اداره مرکزی ، اجرای سردرب دانشگاه خوابگاه شماره 2 و استادسرا خواهد بود ، ان شاء ا... از سال 1388 طراحی و اجرا خواهد شد .
ضمنا" درمانگاه تخصصی دامپزشکی نیز در 20 کیلومتری جاده مهاباد و مجتمع آموزشی سما ( دخترانه ) و ساختمان نظر سنجی و باشگاه پژوهشگران جوان در داخل شهر ارومیه نیز از تاسیسات جانبی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه به شمار می رود .
نوشته شده توسط امیر  | لینک ثابت |